пятница, 16 марта 2018 г.

Відкритий урок

Картинки по запросу картинки з  теми кислоти
Урок №
Тема
: Хімічні властивості кислот
           
                                                               








                                              8клас

Мета уроку
:
Ø закріпити вміння складати формули кислот;
Ø з’ясувати хімічні властивості кислот, пояснити використання індикаторів для визначення кислотного середовища;
Ø ознайомити учнів з електрохімічним рядом напруг металів та його використанням під час складання рівнянь реакцій, в яких беруть участь метали;
Ø з’ясувати суть реакції обміну на прикладі взаємодії кислот з оксидами ме­талів;
Ø продовжити роботу над закріпленням правил техніки безпеки під час роботи з кислотами;
Ø розвивати логічне та образне мислення учнів, пам’ять, уяву, уміння порівнювати, узагальнювати, виділяти головне;
Ø виховувати бережливе ставлення до хімічних реактивів, інтерес до хімії. креативність,уміння співпрацювати та об’єктивно оцінювати свою роботу та роботу інших
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: хімічні прилади й реактиви, пробірки, картки з формулами кислот, розчини сульфатної, хлоридної кислот, індикатори: лакмус, метилоранж, фенолфталеїн, універсальний; магній, цинк, мідь, купрум (ІІ) оксид, спиртівка, пробіркотримач, сірники
Методи:   лабораторна робота,  інтерактивні методи навчання: робота у парах, ігри “Хімічне доміно”, , “Пасьянс”, “Хрестики-нулики”, "Заморочки з бочки",   "Впізнай мене" Гра "Сапер"

 Епіграф уроку:
Нас, кислот, запам'ятай:
„Н” спочатку, так і знай!
І як впізнаєш, що це ми,
Руки й одяг бережи!
Девіз: «Дерево наука всім своїм корінням повязане з практикою».
                                                                                 О.Несмеянов
«Просто знати – ще не все, знання треба використовувати»
                      Й. Гете

Хід уроку
І. Організаційний момент, повідомлення теми і мети уроку
Привітання учнів, перевірка готовності до уроку.
Доброго дня діти. Погляньмо один на одного, посміхнімося. Я бажаю вам гарного настрою та успіхів на сьогоднішньому уроці. Але у нас сьогодні не звичайний урок, у нас присутні гості. Привітайте їх будь ласка. Та як водиться у гарному домі, гості відпочивають, а господарі працюють, тож ми з вами почнемо працювати. Чекаю від вас плідної праці.
Пам’ятаємо, що час іде швидко, а тому
Слухаємо уважно,
Працюємо старанно,
Відповідаємо думаючи.

 А працювати на сьогоднішньому уроці ми будемо за темою, що зашифрована у таблиці (таблиця на слайді комп’ютера).

                                                                                                                             Таблиця



Кислоти

                                                       Формули

сульфітна


сульфатна


хлоридна


сульфідна


карбонатна


нітратна


ортофосфатна

   HCl
     в
     а
     С
      г
       к
     д
        е
   H3PO4
     ж
     о
     й
     ц
       п
     в
        и
   H2S
     л
     С
     щ
     л
       ю
     ф
        а
   H2SO4
     т
     и
     д
     с
       з
     у
        м
   H2CO3
     И
     а
     в
     т
       О
     ю
        с
   HNO3
     Т
     п
     ц
     ш
       Л
     т
        б
   H2SO3
     К
     у
     к
     в
       Т
     и
        г


 Отже, тема нашого уроку “Кислоти”, а точніше їх хімічні властивості.

Мотивація навчальної діяльності учнів.

Учитель. 1943 рік. Територія Данії окупована німецькими фашистами, Датський учений Нільс Бор вимушений залишити Батьківщину. Щоб урятувати свою медаль, він розчинив її у царській горілці, а після повернення за допомогою електролізу виділив золото і замовив собі нову медаль.

Як ви вважаєте, чим цей факт пов'язаний з кислотами, які ми зараз вивчаємо ?
Учень. Царська горілка – це суміш нітратної і хлоридної кислот у співвідношенні 1:3. Вона окислює практично все, розчиняє золото і платину.
Золото – цар металів. Тому і назвали цю суміш – царська горілка.

Учитель. Давайте згадаємо наш перший урок, коли ми дізналися, що вивчає хімія. Пригадайте це визначення.

Учень. Хімія- це наука про речовини та їх властивості.

Учитель. Так, дуже важливо знати властивості речовин, бо застосування речовин базується на їх властивостях, треба знати, як поводитись із речовинами, з чим вони реагують і де можна застосувати ці властивості.

Виходячи з цього.
 


Після уроку ви повинні знати з якими речовинами взаємодіють кислоти, які реакції належать до реакцій обміну, заміщення; уміти ілюструвати хімічні властивості кислот; уміти користуватися рядом активності металів Бекетова, знати що таке індикатори.
Діти,знання, отримані вами на попередніх уроках, потрібно вміти застосовувати у потрібний момент. І ось зараз ми проведемо гру ….

ІІІ. Актуалізація і коригування знань учнів
Інтерактивна гра “Заморочки з бочки” (для класу)
Для гри необхідно заготовити картки.
Ø Сполука, молекула якої містить один чи декілька атомів Гідрогену, здатних під час  хімічних реакцій заміщуватися на атоми металічного елемента …
Кислота.
Ø За вмістом Оксигену кислоти поділяють на …
Оксигеновмісні та безоксигенові.
Ø Частину молекули кислоти, сполучену з атомом Гідрогену, називають …
Кислотним залишком.
Ø Кількість атомів Гідрогену в молекулі кислоти визначає …
Валентність кислотного залишку.
Ø Загальна формула безоксигенових кислот …
НnЕ
Ø Кількість атомів Гідрогену  в молекулі кислоти називають …
Основністю.
Ø За хімічною активністю кислоти поділяють на …
Сильні та слабкі.
Ø Загальна формула оксигеновмісних кислот …
НхЕОу
Ø Для кожної оксигеновмісної кислоти існує відповідний оксид, його називають …
Кислотним оксидом.


Гра “Пасьянс”
З’єднайте складові частини кислот і дайте їм назви.

Н2

H3

NO3

H2



S
CO3

H2
Br




SO4
H
PO4
H

Гра “Третій зайвий”(визначте у переліку зайву речовину і вкажіть ознаку, за якою вона відрізняється від інших)
1.     HCl, H2S, H3PO4
2.     H2Se, H2CO3, H2SO4
3.     HBr, HCl, H2SO3
4.     HPO3, HClO4, H3PO4
5.     HNO2, HIO3, HBr

А тепер давайте проведемо гру “Хрестики-нулики”

Виграшний шлях – формули безоксигенових кислот.

HCl
HNO3
H3PO4
H2SiO3
H2S
HBr
H2SO4
H2CO3
HI

А далі переевіримо ваші знання з написання формул кислот.( слайд презентації)
ІV. Пояснення нового матеріалу
Ми з вами повторили назви та класифікацію кислот, а зараз розпочнемо вивчення теми : “Хімічні властивості кислот”. Але будемо робити це у незвичний спосіб, уявіть що ви у хімічній лабораторії у науково-дослідному інституті, послухаємо технолога.
Технолог. Сьогодні ми з вами повинні провести низку лабораторних аналізів, розроблених головними співробітниками нашої лабораторії . Перед початком роботи слово надається інженеру з техніки безпеки.
Інженер з ТБ.
Я звертаю вашу увагу на такі правила ТБ.
1. Будьте максимально обережні виконуючи роботу.
2. Виконуйте лише ті досліди, які описані в інструкції.
 
Уважно читайте етикетки на склянках
1.     Речовини для дослідів беріть не більше 1 - 2 мл (наливайте обов'язково над лотком!)
2.     Не залишайте склянки з кислотами відкритими
3.     Не виливайте залишки реактивів з пробірки назад у склянку, з якої він був узятий
4.     Якщо випадково кислота потрапила на руки чи на одяг - негайно змийте її великою кількістю води, нейтралізуйте розчином соди і знову змийте водою
5.     Нагріваючи кислоти, користуйся тримачем, стежте, щоб стінки пробірки над рідиною не перегрілися, а рівномірно прогрівалася вся пробірка.
6.     Якщо потрібно розбавити сульфатну кислоту, пам'ятайте правило:
„Спочатку вода,
Потім кислота.
Інакше - трапиться біда!”

Технолог.
Оскільки хімія – наука експериментальна, то запрошую до проведення дослідів:

Хімічні властивості кислот:
1.     Лабораторний дослід №1“Дія кислот на індикатори”.
Учні ви­пробовують розчини хлоридної, сульфатної кислот індикаторними папірцями, лакмусом, метилоранжем, фенолфталеїном. Роблять висновок:
Лакмус: Лакмус фіолетовий
Кислоти соромиться,
Як потрапить в її розчин
Враз червоним робиться.
Метилоранж: І метил оранжевий
З кислотами не дружить,
Він стає рожевим,
Пам’ятай це, друже.
Фенолфталеїн: Фенолфталеїн єдиний
Кислот не боїться,
Яким був собі безбарвним,
Таким і лишиться.

Вчитель. Чому у третій пробірці колір не змінився, це що чаклунство?
Технолог.  Справа в тому що, фенолфталеїн не діє на кислоти.
Яким індикатором не можна визначити кислоту?
Висновок.    Індикатори   - це речовини, що змінюють свій колір в розчинах кислот, крім фенолфталеїну.


Вчитель.  Першими індикаторами були барвники які містяться у деяких плодах, квітах. ( дослід з буряком )
Де ж у повсякденному житті ми стикаємося з дією кислот на індикатори ?
Чому досвідчені господині, коли готують червоний борщ або інші страви з буряку, обов’язково  додають лимонний сік або оцет  ?
( Під дією кислоти барвник набуває яскравішого червоного відтінку )

Отже чи відбулась хімічна реакція ? ( Так, зміна забарвлення)
Про що дізналися  з досліду ? (Лакмус-червоний, метилоранжевий-рожевий,
 фенолфталеїн-безбарвний )
Фізкультхвилинка,

2. Лабораторний дослід №2 “Взаємодія кислот з металами”.У трьох пробірках знаходяться порошкоподібний магній, гранула цинку та шматочок міді. До кожної доливаємо розчин кислоти.
Технолог. Перевіряє наявність водню
Ø Що ви помітили виконуючи цей дослід? (Магній енергійно взаємодіє з кислотою, цинк – повільно, мідь зовсім не реагує)
Ø А як ви гадаєте, можна визначити чи буде відбуватися реакція з металом і розчином кислоти, не проводячи дослідів?
Ø Це можна зробити за допомогою ряду активності металів, який склав російський вчений Микола Бекетов.

Досліди показали, що метали за активністю витіснення водню можна розташувати в ряд, який називається витискувальним рядом металів, або рядом активності металів.
Li, K, Ba, Ca, Na, Mg, Be, Al, Mn, Cr, Zn, Fe, Ni, Sn, Pb, (H), Cu, Ag, Hg, Pt.
Ø Скажіть будь ласка , який висновок можна зробити провівши цей дослід.
Ø Розчини кислот реагують з металами, які стоять у ряді активності до водню.
Ø Які реакції називають реакціями заміщення?
Ø Реакція між простою та складною речовиною, в результаті якої атоми простої речовини заміщують атоми одного з елементів складної речовини.
Ø Запишемо рівняння проведених реакцій:
Mg + 2HClMgCl2 + H2↑                                    Mg + H2SO4MgSO4 + H2
Zn + 2HClZnCl2 + H2↑                                      Zn + H2SO4ZnSO4 + H2
Cu + HCl ≠                                                               Cu + H2SO4
(Реакція заміщення )

Чи відбулась хімічна реакція ? ( Так, ознака виділення газу )
- А,  як ви гадаєте чи можна визначити, як буде відбуватись реакція з металом і кислотою не проводячи досліди ?
(Так, за рядом активності металів)
А, як ви вважаєте квашену капусту, кислі соки чому не рекомендується зберігати в алюмінієвому та оцинкованому посуді ?
(Кислоти взаємодіють з металами)
Про що дізналися з досліду ?


3. Дослід №3. “Взаємодія основних оксидів з кислотами”
Розглянемо ще одну властивість кислот. Виконаємо дослід. Але дотримуємося правил техніки безпеки.
У пробірку насипати трохи порошку купрум (ІІ) оксиду і додати хлоридної кислоти,а потім  обережно нагріти.
Ø Що ви помітили?
Ø З’явилося зеленувато-блакитне забарвлення.
Ø З оксидами металів у кислоти проблем менше. Отримуємо завжди сіль і воду, а тип реакції між ними – обміну. Давайте запишемо рівняння реакції.
CuO + 2HClCuCl2 + H2O
MgO + H2SO4 → MgSO4 + H2O
Ø Що таке реакція обміну?
Ø Це реакція між двома складними речовинами, за яких вони обмінюються складовими.
Чи відбулась хімічна реакція ? ( Так, ознака зміна забарвлення)
Про що дізналися з досліду ? (Основні оксиди реагують з кислотами)

V. Закріплення нового матеріалу
Вправа “Хімічне лото”
На дошці на окремих картках розміщені продукти реакції, їх потрібно приклеїти до відповідних реагентів реакції, а також урівняти хімічні рівняння і назвати продукти реакції.
Реагенти:                                                             Продукти реакції:

Fe +  HCl→

Н2О

Zn(NO3)2

FeCl2
ZnO +  HNO3



Ba(OH)2 +  H2SO4
BaSO4
Н2
Н2О
  Завдання Впізнай мене.
Працівники митної служби звернулися до нас по допомогу. На Глухівській митниці затримали вантаж в наслідок шахрайських операцій, серед цистерн з кислотою, з’явились цистерни води, треба визначити в яких цистернах міститься вода. Які будуть пропозиції ? ( Застосувати індикатор )

Перевіряємо наявність кислот у миючих засобах .(дослід з засобами для чищення унітазу)

Гра " Сапер" ( слайд презентації)

Вправа Допиши:
 а) H2SO4 +  … =  Zn SO4 + Н2
б)  CuO + 2HCl  = … + H2


VІ. Рефлексія. Оцінювання діяльності класу.
Ви сьогодні дуже гарно попрацювали: здобули нові знання. Спробуйте оцінити свою роботу на уроці.

Продовж фразу:
Сьогодні на уроці я довідався…
Було цікаво…
Було складно…
Я зрозумів, що …
Тепер я знаю, що …
Мене здивувало …
Урок дав мені для життя, …
Я навчився(лася) …

Домашнє завдання:
Кожному співробітнику лабораторії підготуватися до виступу на наступному науковому засіданні.
Вивчити § 30 та виконати завдання № 236. ст.. 168


Заключний етап уроку:
Учитель. Дякую за роботу пророблену вами, через 5-6 років ви почнете працювати: хіміками, інженерами, програмістами, економістами . Економіка виробництва буде у ваших руках, вам розвязувати виробничі задачі нашої держави.
Завжди пам’ятайте знання що стануть фундаментом вашого наукового кругозору підкріплені творчістю ентузіазмом, активністю сприятимуть оздоровленню нашої хворої економіки.
Успіхів, творчості, здоров’я, щастя.
 Усього найкращого ! 



























Комментариев нет:

Отправить комментарий

Великодні свята